Jämför0
MenyStäng

AktivAktiebolagSäte i Sala

Parangons Västerås AB

556861-2054Registrerat 2011-08-15Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder · SNI 68201

Parangons Västerås AB är ett aktiebolag i Sala, registrerat 2011 och därmed 15 år gammalt. Verksamheten är klassad som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Omsättningen minskade till 285 366 kr räkenskapsåret 2025 (−68 %), med ett resultat på −251 819 kr och 1 anställda. Soliditeten uppgick till 96 %. Källa: Bolagsverket, SCB, Årsredovisning (iXBRL)

Se ekonominFölj bolaget

Adress

Registrerad adress
Magasinsgatan 2B, 1001, 722 10 Västerås · Visa på karta ↗Bolagsverket · 8 september 2026

Telefon, e-post och webbplats saknas.

Föreslå ändring

Vi läser allt. Uppgifter tas bort utan att vi frågar varför.

Ekonomin i korthet.

Nettoomsättning2025285 366 kr−68 % mot 2024
Årets resultat2025−251 819 krtill förlust mot 2024
Soliditet202596 %−1 p.e. mot 2024
Anställda20251

Årsredovisning · 2025 · Bolagsverket

Tjänster & specialistområden.

Parangons Västerås AB har inte presenterat sina tjänster här.

Tjänster, sökord och en egen beskrivning visas när företaget själv lägger till dem. Registrerad verksamhet och bransch står längre ned, med källa.

10 bokslut / 2017–2025

Följ utvecklingen.

Mått i diagrammet
Tidsperiod
285 366 kr
Nettoomsättning / 2025
−251 819 kr
Årets resultat / 2025
Nettoomsättning per år, 2023–2025, i tkr935,8 tkr887,4 tkr285,4 tkr
Nettoomsättning per år, 2017–2025, i mkr0,8 mkr3,2 mkr0,1 mkr0 mkr0,7 mkr1,4 mkr0,9 mkr0,9 mkr0,3 mkr
Årets resultat per år, 2023–2025, i tkr285,4 tkr144,7 tkr−251,8 tkr
Årets resultat per år, 2017–2025, i tkrsaknassaknas−258,2 tkr−955,5 tkr−518,2 tkr242,2 tkr285,4 tkr144,7 tkr−251,8 tkr

Årets resultat saknas i årsredovisningen för 2017, 2018.

Välj en punkt för att läsa årets värde.

Visa alla bokslut som tabell
Nyckeltal per räkenskapsår ur inlämnade årsredovisningar
Nyckeltal202320242025
Omsättning935 810 kr887 389 kr285 366 kr−68 %
Resultat285 437 kr144 735 kr−251 819 krtill förlust
Soliditet96 %97 %96 %
Anställda111

Årsredovisningar (iXBRL) · Bolagsverket · Beloppen är avrundade i diagrammet, exakta i tabellen.

Vad gör företaget?

Registrerad verksamhet.

Bolaget skall bedriva handel med samt uppfödning och utbildning av hästar, travsportverksamhet, samt bedriva konsulttjänster som socialsektreterare, socionom till Socialtjänsten, samt äga och förvalta fastighet, uthyrning av husbilar och därmed förenlig verksamhet.

Bolagsverket · 8 september 2026

Liknande bolag (3)

Samma bransch och verksamhetsord i Sala. Branschen är 68201, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.

Vanliga frågor om Parangons Västerås AB

Vad är organisationsnumret för Parangons Västerås AB?
Organisationsnumret är 556861-2054. Bolaget registrerades hos Bolagsverket 2011-08-15.
Vad omsätter Parangons Västerås AB?
285 366 kr räkenskapsåret 2025. Året innan var omsättningen 887 389 kr.
Vilken bransch är Parangons Västerås AB verksamt i?
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI-kod 68201). Bolaget har sitt säte i Sala.
Hur många anställda har Parangons Västerås AB?
Medelantalet anställda var 1 enligt den senaste årsredovisningen.

Utforska vidare

Ur offentliga register, återgivet som det står. Källa och datum står i varje panel · Så gör vi